Od 8 stycznia 2020 roku weszła w życie elektroniczna recepta. Od tego dnia lekarz ma obowiązek wystawiania jedynie e recepty.
Wystawienie e recepty możliwe jest także online bez konieczności wychodzenia z domu.
Co to jest e recepta?
E recepta to nic innego jak standardowa recepta, ale wystawiona w formie elektronicznej. Jest tak samo ważna jak recepta tradycyjna. Działa na takich samych zasadach, a można nawet stwierdzić, że jest to o wiele wygodniejsza opcja niż papierowa.
Jedyną różnicą jest to, że nie musimy już pilnować wersji papierowej i martwić się, czy czasem jej nie zgubimy. Zgubienie recepty wiązało się kiedyś z ponowną wizytą u lekarza. E recepty ściągają z nas obowiązek myślenia o tym.
Mamy ją zawsze pod ręką – w wiadomości sms bądź w internetowym koncie pacjenta.
E recepty, oprócz lekarzy, mogą wystawiać dentyści, pielęgniarki i położne.
Jak działa e recepta?
Gdy podczas konsultacji lekarskiej, lekarz uzna, że konieczne jest wystawienie recepty, wówczas dostajemy wiadomość sms a w niej kod recepty. Kod e recepty to ciąg 4 cyfr, dzięki którym, wraz z numerem PESEL możemy wykupić leki.
Kod e recepty otrzymujemy natychmiastowo podczas konsultacji lekarskiej.
Taką e receptę możemy zrealizować w dowolnej aptece.
W aptece kluczowym jest podanie farmaceucie kodu recepty i numeru PESEL pacjenta, na którego e recepta została wystawiona. Farmaceuta zobaczy w systemie ilość opakowań leku.
Ważną informacją jest to, że gdy w dany lek nie będzie dostępny w wystarczającej ilości opakowań, po następne musimy zgłosić się do tej samej apteki. Podsumowując – jedna e recepta równa się realizacja w jednej aptece.
E receptę może zrealizować każdy dysponujący kodem recepty i numerem PESEL pacjenta.
Czy istnieją jeszcze recepty w wersji papierowej?
Tak, są na to wyjątki. Papierowymi receptami mogą być recepty transgraniczne bądź dla osób o nieustalonej tożsamości. Wyjątkiem jest także brak dostępu do systemu informatycznego z różnych powodów.
Czy otrzymam e receptę online?
Tak samo jak zwolnienie lekarskie, receptę także możemy otrzymać online.
Jedną z możliwości jest zamówienie e recepty online przez internetowe konto pacjenta (IKP). Należy się tam zalogować, wybrać zakładkę „recepty” a następnie „moje recepty”.
Jeśli chorujemy na choroby przewlekłe i przyjmujemy leki stałe, to każda e recepta pojawi się internetowym koncie pacjenta.
Gdy zachorujemy nagle, możemy skorzystać z konsultacji online (lub poprzez konsultację telefoniczną) bez konieczności wychodzenia z domu, właściwie 7 dni w tygodniu u specjalistów różnych dziedzin.
Podczas takiej konsultacji medycznej online, lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta, tak samo jak stacjonarnie w gabinecie lekarskim, może wystawić e receptę online.
Gdy e recepta zostanie wystawiona, tak samo jak w przypadku e recepty w gabinecie lekarskim, pacjent otrzyma ją w formie kodu sms i tak wystawioną e receptę online może wykupić w każdej aptece.
Jaka jest ważność recepty online?
Z reguły jest to 30 dni od daty wystawienia e recepty. Wyjątkami są antybiotyki – 7 dni, preparaty immunologiczne – 120 dni oraz leki stałe przy chorobach przewlekłych. Elektroniczne recepty na takie leki mogą mieć ważność 365 dni.
Jeśli e recepta posiada wpisaną datę realizacji od danego dnia, to znaczy, że przepisane leki możemy wykupić w ciągu 30 dni od wskazanej daty.
Recepta online w 5 minut?
Wiele poradni z oferujących konsultacje lekarskie online reklamuje się wystawieniem e recepty online na potrzebne leki nawet w 5 minut.
Niektóre także oferują awaryjną antykoncepcję – od 20 zł możemy otrzymać e receptę na tabletki antykoncepcyjne. Potrzebujemy tylko pozytywnej weryfikacji kwestionariusza na temat ogólnego stanu zdrowia oraz uiszczenia opłaty.
Jest to na pewno duże ułatwienie, nie dość, że szybko to bez wychodzenia z domu. Należy jednak pamiętać, iż ostateczna decyzja co do zasadności wystawienia recepty dotyczącej danego leku należy do lekarza.
Korzyści e recepty online
Wprowadzenie e recept online na pewno ułatwiło cały proces realizacji recept. Jest szybciej i sprawniej. I nie musimy odwiedzać gabinetu lekarskiego. Do tego ogranicza występujące wcześniej błędy na receptach papierowych. Minimalizuje także fałszywe czy nieczytelne (w przeszłości bardzo częsty przypadek) recepty. Dużym udogodnieniem jest to, że każdy, kto posiada internetowe konto pacjenta, widzi wszystkie wystawione mu e recepty.
Jaką ilość leków lekarz może przepisać na jednej e recepcie?
Lekarz może przepisać na jednej recepcie ilość leku, która wystarczy na maksymalnie 360 dni, z tym, że jednorazowy zapas, jaki pacjent może wykupić, to ilość na 180 dni.
Wyjątkami są leki z substancjami narkotycznymi i psychotropowymi. Wówczas na recepcie może być ilość leki wystarczająca na maksymalnie 90 dni.
Co gdy e recepta online jest wystawiona błędnie?
Niestety, w przypadku, gdy elektroniczna recepta ma błąd, musimy ponownie zgłosić się na konsultację lekarską, aby lekarz taką e receptę poprawił.
Farmaceuta nie ma uprawnień do ingerowania w e receptę online.