Recepta online to w 2022 roku codzienność każdego lekarza, każdego pacjenta i każdej apteki w Polsce. Pandemia Covid – 19 zmusiła nas do tego, aby sięgać dużo częściej po recepty online, które są dostępne bez wychodzenia z domu.
Dzięki szczepieniom zagrożenie epidemiologiczne jest obecnie utrzymywane pod kontrolą, ale nasze nawyki korzystania z porad medycznych online i e recept, pozostały.
Czy nadal jest możliwość korzystania z konsultacji lekarskiej w formie teleporady?
Świadczenie medyczne w formie teleporady lub konsultacji online zostały na stałe wpisane do katalogu usług medycznych dostępnych dla każdego pacjenta w Polsce. Niezależnie od sytuacji epidemicznej można korzystać bez przeszkód z konsultacji online i otrzymać e receptę online na konieczne leki.
Czym jest recepta online?
E recepta, jeśli chodzi o jej funkcjonalność, niczym nie różni się od znanej od dawna tradycyjnej recepty papierowej. Na recepcie online znajdziemy nasze dane osobowe, nazwy oraz ilość przepisanych leków, nazwisko lekarza wystawiającego dokument. Recepta ta jest możliwa do realizacji w każdej wybranej przez pacjenta aptece. Leki przepisane konkretnemu pacjentowi mogą służyć zarówno leczeniu doraźnemu, jaki i leczeniu chorób przewlekłych.
Na czym polega różnica między e receptą online a receptą tradycyjną?
Zasadnicza różnica, to sposób, w jaki receptę można uzyskać. Teraz nie jest już konieczne wychodzenie z domu, oczekiwanie w długich kolejkach na wizytę lekarską.
Obecnie wystarczy wirtualna wizyta na wybranej platformie udzielającej konsultacji medycznej online, np. telemedi.com
Jak uzyskać receptę online bez wychodzenia z domu?
Dzięki istnieniu wielu platform oferujących pacjentom usługi medyczne online, np. telemedi.com, każdy pacjent może bez wychodzenia z domu dokonać rejestracji i umówić się na konsultację lekarską u lekarza wybranej specjalności. Konsultacja może odbywać się w formie online lub tradycyjnej rozmowy telefonicznej.
Jak przygotować się do konsultacji lekarskiej on line?
Przed rozpoczęciem konsultacji lekarskiej każdy pacjent zobowiązany jest do wypełnienia kwestionariusza dotyczącego aktualnego stanu zdrowia oraz, w razie konieczności, przedstawienia dokumentacji medycznej wcześniejszego leczenia. Dane te posłużą lekarzowi do podjęcia właściwych decyzji dotyczących przyjęcia odpowiednich metod leczenia.
Na jakiej podstawie odbywa się wystawienie e recepty?
Lekarz , mając wgląd w dokumentację medyczną oraz po odbyciu rozmowy lub zapoznaniu się z treścią kwestionariusza i ocenie stanu zdrowia pacjenta ,podejmuje decyzję o zasadności przepisania konkretnych leków i wystawieniu e recepty online.
Czy w czasie konsultacji lekarskiej można otrzymać e receptę online na leki stosowane w chorobach przewlekłych?
Podczas konsultacji online możliwe jest również otrzymanie e recepty na leki stałe, przyjmowane w przebiegu chorób przewlekłych.Warunkiem jest przedstawienie przez pacjenta dokumentacji potwierdzającej chorobę przewlekłą.
Czy zawsze otrzymamy receptę online?
Korzystając z usług telemedycznych należy zdawać sobie sprawę, że nie każda wizyta online musi zakończyć się wystawieniem e recepty. O konieczności wystawienia e recepty na konkretny lek decyduje personel medyczny.
Jak długo muszę czekać na wystawienie recepty online ?
W wypadku, gdy lekarz podejmie decyzję o przepisaniu odpowiednich leków i wystawieniu recepty online, niemal natychmiast pacjent otrzymuje kod recepty w postaci wiadomości SMS. Informacja o wystawieniu elektronicznej recepty pojawia się również na Internetowym Koncie Pacjenta https://ikp.gov.pl.
Dzięki posiadaniu Intrenetowego Konta Pacjenta możemy w dowolnej chwili sprawdzić, jakie leki stałe oraz doraźne były nam przepisywane, w jakiej ilości, w jakim czasie i przez jakiego lekarza.
Czy konieczne jest posiadanie Internetowego Konta Pacjenta, aby otrzymać e receptę?
Oczywiście posiadanie Internetowego Konta Pacjenta nie determinuje otrzymania e recepty, ale znacznie ułatwia pacjentowi orientację dotyczącą korzystaniu z usług medycznych.
Po zalogowaniu się na swoje konto IKP zobaczymy wszystkie wystawione nam e recepty, także informacje o czasie ich realizacji. Stanowi to duże ułatwienie szczególnie w wypadku przyjmowania leków stałych w chorobach przewlekłych.
Czy istnieją przyczyny, dla których pacjent nie otrzyma e recepty online?
Platformy wykorzystywane do e konsultacji medycznych służą uzyskaniu e recepty bez wychodzenia z domu. Wywiad lekarski jest w tym wypadku zastąpiony przez specjalny formularz medyczny. Czasami z tego formularza wynika, iż mogą istnieć przeciwwskazania zdrowotne do przyjmowania danego leku.
W takiej sytuacji lekarz może zalecić konsultację u specjalisty, a e recepta na nieodpowiedni lek nie zostanie wystawiona.
Jak postępować z otrzymanym kodem recepty ?
W sytuacji, gdy otrzymamy już kod e recepty, postępujemy podobnie jak w wypadku jej wersji papierowej . Należy z kodem e recepty udać się do dowolnej apteki. Trzeba jedynie pamiętać o tym, iż kod e recepty jest powiązany z numerem PESEL pacjenta.
Farmaceuta po otrzymaniu kodu e recepty oraz numeru PESEL przystępuje do realizacji e recepty i wydania leków.
Kto może zrealizować w aptece e receptę online ?
E eceptę online może zrealizować każda osoba trzecia , pod warunkiem jednak, że będzie ona znała kod e recepty oraz numer PESEL pacjenta. Farmaceuta na podstawie tych dwóch informacji ma obowiązek wydania konkretnych leków.
Jak długa jest ważność e recepty?
Ważności recepty online jest taka sama jak w wypadku jej papierowego odpowiednika. Zgodnie z obowiązującymi na terenie Polski przepisami e recepta jest ważna 30 dni od daty jej wystawienia, o ile lekarz nie wskazał konkretnej daty jej realizacji.
Należy jednakże pamiętać, iż okres 30 dni obejmuje również dni świąteczne. Ważność recepty na antybiotyki jest znacznie krótsza i wynosi tylko 7 dni od daty wystawienia e recepty. Po upływie tego czasu e recepta na zaordynowane antybiotyki nie będzie możliwa do zrealizowania.
Co zrobić, jeśli nie ma w aptece odpowiedniej ilości opakowań przepisanego leku ?
Zdarza się, iż lekarz wystawił receptę na kilka opakowań danego leku, a apteka nie posiada takiej ilości opakowań lub pacjent nie ma finansowych możliwości wykupienia jednorazowo wielu opakowań. Istnieje wtedy możliwość częściowego zrealizowania e recepty bez utraty pozostałych leków. Należy jedynie pamiętać, że pozostałe opakowania leku należy wykupić w tej samej aptece. Szczegółowe informacje dotyczące takiego sposobu zakupu leków można uzyskać w dowolnej aptece.
Czy e-recepta online może być wystawiona tylko na leki gotowe?
Recepta online może być wystawiona na każdy typ leków, a więc na leki gotowe, dostępne od ręki oraz leki, które są przygotowywane w aptece. Na przygotowanie drugiego typu leków trzeba jednak poczekać.
Czy leki z e-recepty można wykupić za granicą?
E recepty transgraniczne mogą być realizowane na terenie Unii Europejskiej, ale będą honorowane tylko w formie papierowej według ściśle określonego wzoru. Poza granicami Polski leki noszą różne nazwy handlowe, dlatego warto, aby lekarz uwzględnił ten fakt, podczas wystawienia e recepty.
Czy leki przepisane na e recepty podlegają refundacji?
Lekarz, wystawiając receptę on line, uwzględnia na niej dostępne dla danego schorzenia lub leku, refundację NFZ. W związku z tym można bez problemu skorzystać z przysługujących zniżek na konkretny lek.
Czy wystawienie recepty online jest płatne?
Wystawienie e recepty online w rozumieniu formularza elektronicznego jest całkowicie bezpłatne. Opłacie natomiast podlega konsultacja lekarska.
Platformy internetowe zajmujące się medycznymi konsultacjami online są własnością prywatną i korzystanie z nich jest odpłatne lub dostępne w ramach prywatnych pakietów medycznych.Koszt konsultacji medycznej wraz z wystawieniem ereceptyonline waha się od 40 do 200 złotych. Wszelkie informacje, również te dotyczące opłat, znaleźć można na stronach internetowych, np. telemedi.com